Tartalom
A fejezet céljai: megismerkedünk a térinformatikai rendszerek (GIS) eszköztárainak segítségével készített modellek három nagy csoportjával, az ArcGIS program térbeli elemző eszköztárával (geoprocessing), az eszközök használatával, a ModelBuilder eszközzel, amelynek használatát mintaalkalmazásokon keresztül sajítítjuk el.
Szükséges ismeretek, fogalmak: folyamatmodellek, térbeli elemző eszköztár, Python script, process, láthatósági elemzés
Földrajzi környezetünkről, az abban megfigyelhető különféle rendszerek felépítéséről és működéséről – a modern adatgyűjtő technológiáknak köszönhetően – nagy mennyiségű adat áll rendelkezésünkre. Ezek döntő része a tér bizonyos részéhez kapcsolódik, térbeli vetülettel rendelkezik. Az ilyen téradatok kezelésére, elemzésére és megjelenítésére földrajzi információs rendszereket (FIR/GIS) használhatunk. A vizsgált rendszerek felépítését és működését leíró modellek a valóságot leegyszerűsítve, sokszor földrajzi rétegek kombinálásával adnak választ komplex térbeli kérdésekre (13.1. ábra).
13.1. ábra - A valós világ modellezése GIS rétegekkel alkalmasság vizsgálat céljából A komplex valóságot leegyszerűsítve a legfontosabb jelenségeket reprezentáló GIS rétegekkel modellezhetjük, melyek alapján a megadott kritériumrendszernek megfelelő területek kijelölhetők
![]() |
A modell bemeneti (input) paraméterei között megtalálható egy vagy több, térben változó jelenség esetén a GIS eszköztárak növelik a modellezés hatékonyságát. A térbeliség mellett a dinamikus modelleknél az időtényezővel is számolni kell (ld. Folyamatmodellezés – 12. fejezet), miközben a statikus modellek azonos időpillanatra vonatkozó input és output értékekkel dolgoznak.