Az ESRI ArcGIS szoftverekben épített modellekhez felhasználhatjuk a program által kínált változatos térbeli elemző eszköztárat (geoprocessing). A rendelkezésre álló eszközök (tools) egy része a bemeneti adatok előfeldolgozását teszi lehetővé (pl. vetületi és formátum konverziók), nagyobb részük azonban az új információk előállítását, a kiértékelést szolgálja. Ez utóbbiak segítségével választ kaphatunk olyan térbeli kérdésekre, mint például, hogy hol építsünk fel egy áruházat; hogyan juthatunk el leggyorsabban – a domborzati viszonyait is szem előtt tartva – A-ból B pontba; az egyes épületekhez melyik tűzcsap található a legközelebb; vagy mekkora terültet – és azon hány lakót – érint egy esetleges szennyezés (13.3. ábra).
13.3. ábra - Különböző térbeli problémák, melyek megoldására modelleket építhetők. Ilyen például egy üzlet megfelelő helyének kiválasztása GIS rétegek és megadott kritériumok alapján; egyenetlen terepen a leggyorsabb útvonal megkeresése A és B pontok között; adott épületekhez legközelebbi tűzcsapok kijelölése; vagy egy szennyezés által érintett terület és népesség lehatárolása.
![]() |
Az ArcGIS Geoprocessing eszközei hierarchikus struktúrát alkotnak. Ennek legmagasabb szintjén a Toolbox-ok állnak, melyek a rendszer alapkiépítésének vagy valamely kiegészítésének (Extension) részét képezik. Ezen belül az eszközkészletek (toolset-ek) tartalmazzák az egyedi eszközöket. A katalógusban kulcsszavak alapján kereséseket indíthatunk (13.4. ábra).
13.4. ábra - Az ArcToolbox felépítése, kereső és előzmény funkciói Az ArcToolbox-ban a geoprocessing eszközök hierarchikus struktúrában böngészhetők, kulcsszavak és nevük alapján kereshetők, illetve a korábban futtatott folyamatok input és output paraméterei visszanézhetők
![]() |
Az eszközöket különbözőképpen érhetjük el és használhatjuk. Legegyszerűbben az eszköztárból (Toolbox), a dialógusablakban megjelenő kötelező és opcionális paramétereket megadva futtathatók. Az egyes eszközök dialógusa eltérő, de minden esetben tartalmaznak Súgó részt a beállítások megkönnyítése érdekében. A nagyobb szakértelmet igénylő parancssorból történő futtatással az eszközök elérése meggyorsítható. Ebben az esetben szükséges a tool paramétereinek pontos ismerete. A modellépítés során az egyedi eszközöket grafikus felületen tudjuk összefűzni és paraméterezni. A teljes modell futtatásával az azt felépítő valamennyi eszköz lefut. A tool-ok felhasználásának legsokoldalúbb és leghatékonyabb módját a Python programnyelven írt script-ek jelentik (13.5. ábra). Bármelyik módszert is választjuk, az eszköz(ök) futása során folyamatos visszajelzést kapunk a folyamat állapotáról, beleértve az esetlegesen felmerülő hibákat, figyelmeztetéséket. Fontos kiegészítő funkció a műveleti előzmények rögzítése, amely lehetővé teszi a korábbi futtatási beállítások visszaállítását vagy módosítását, meggyorsítva ezzel például a modellek érzékenységvizsgálatát. A geoprocessing eszközök működését ún. környezeti beállításokkal (environmental settings) szabályozhatjuk. Definiálható többek között az alapértelmezett mentési hely (workspace), a kimeneti koordináta rendszer, a raszterek felbontása és mentési formátuma, a térbeli kiterjedés, stb.
13.5. ábra - A geoprocessing eszközök futtatásának lehetséges módjai. A Select eszköz futtatható dialógusablakban és parancssorban, illetve felhasználható modellekben valamint script-ekben is. Utóbbi két esetben más eszközökkel összefűzve komplex műveletsorok hozhatók létre alapján kereshetők, illetve a korábban futtatott folyamatok input és output paraméterei visszanézhetők
![]() |