12. fejezet - Folyamatmodellezés térinformatikai környezetben I.

Tartalom

12.1. Statikus és dinamikus modellek
12.2. A folyamat, mint GIS fogalom
12.3. A folyamatmodellezés lehetséges céljai
12.4. A prediktív folyamatmodellezés módszere
12.5. A folyamatmodellezés várható pontossága, megbízhatósága
12.6. A vektoros GIS környezet előnye: objektumorientáltság
Ellenőrző kérdések
Irodalomjegyzék

A fejezet céljai: ebben a fejezetben a folyamatról, mint GIS fogalomról kapunk áttekintést, megismerkedünk a folyamatmodellezés lehetséges céljaival, a prediktív folyamatmodellezés módszereivel, várható pontosságával, megbízhatóságával.

Szükséges ismeretek, fogalmak: statikus és dinamikus modellek, prediktív modellezés, nyílt forráskódú szoftverek, objektumorientáltság

12.1. Statikus és dinamikus modellek

A legegyszerűbb geoinformatikai modellek közé tartoznak a statikus modellek, melyek egy adott térbeli problémát mindig egyetlen időpillanatban, vagy szűk intervallumban vizsgálnak és ábrázolnak, így a hely és a hozzá kapcsolt attribútum jelenti a vizsgálat tárgyát. A statikus modelleknél tehát az időbeliségnek nincs szerepe, az idő, mint paraméter nem jelenik meg a modellben. A dinamikus modellek ezzel szemben társadalmi vagy természeti jelenségek időbeli változásának, lefolyásának elemzését teszik lehetővé. Ilyen esetben a modell szempontjából fontos attribútumokhoz idő paraméter is kapcsolódik, illetve a rendszert képező adatok idősorok formájában alkothatnak adatbázist.