10. fejezet - Mesterséges neurális hálózatok, neurális modellek

Tartalom

10.1. Mesterséges neurális hálózatok áttekintése
10.2. Mesterséges neurális hálózatok felépítése
10.3. ANN-ok típusai
10.3.1. A hálózatok tanítása
10.4. ANN-ok alkalmazása
10.4.1. Koordináta-transzformáció WGS84 és EOV rendszerek között ANN-tal
Ellenőrző kérdések
Irodalomjegyzék

A fejezet céljai: a mesterséges neurális hálózatok felépítésének, típusainak és működésének áttekintése, valamint a neurális modellezés alapjaival, a hálózatok tanításának lépéseivel ismerkedünk meg. Egy gyakorlati példán keresztül kapunk betekintést a hálózatok geoinformatikai alklmazásába.

Szükséges ismeretek, fogalmak: emberi agy vázlatos működése, neuron, felügyelt és felügyelet nélküli tanulás, verifikáció, koordináta transzformáció

10.1. Mesterséges neurális hálózatok áttekintése

A mesterséges neurális hálózatok (ANN) az emberi agy működéséhez hasonlóan funkcionáló számítási modellek. Az emberi gondolkodást tanulmányozva a kutatók felismerték, hogy a külvilág ingereit az érzékforrásokból az idegsejtek egy olyan bonyolult hálózaton továbbítják, melynek kereszteződéseiben lévő csomópontok a különböző összeköttetésekből érkező információt feldolgozzák és a feldolgozott értékeket számtalan további idegszálon keresztül újabb csomópontok felé továbbítják, míg el nem érik a kérdéses ingerre adandó válaszért felelős agyi egységeket. A számtalan részfeldolgozáson átesett inger által kiváltott válasz részben örökletes tényezőktől függ, részben pedig az egyén tapasztalatától, illetve a tanulástól. Bizonyos bemeneti hatásokra a rendszer 'behuzalozottan' (előre programozottan) működik, míg más bemeneti adatok esetén a válasz függ az egyén tapasztalataitól, korától, iskolai végzettségétől, stb.

A nem orvosi kutatások szempontjából az a lényeges, hogy ez a struktúra adaptive, azaz válaszával képes a bemeneti adatokhoz tanulással alkalmazkodni (Sárközy, 1998). Sematikusan a 10.1. ábrán tanulmányozhatjuk egy több bemeneti réteggel rendelkező ANN szerkezetét.

10.1. ábra - ANN szerkezete

ANN szerkezete

Az ANN-ek alkalmazása két lépésből tevődik össze. Az első fázis a tanítás, amelyhez egy bemeneti és a hozzá tartozó kimeneti adatbázist használunk. A tanítás olyan iteratív eljárás, melynek során a hálózat által számított eredmények fokozatosan megközelítik a kívánt, valós értékeket. Az eljárás ereményeként nyert “tanított hálózat” alkalmazásával a szimulációs fázisban új bemeneti adatok felhasználásával kapjuk meg az outputokat.

A neurális hálózatok alkalmazása több lépésben történik:

1. Hálózat szerkezetének megtervezése (rétegszám, neuronok száma, aktivációs függvény típusának megválasztása)

2. Tanító és tesztadatok kiválasztása

3. Hálózat tanítása

4. Tesztelés

5. Szimuláció

6. Validáció