6. fejezet - Hidrológiai modellek II. Hidrológiai modellek tesztelése, kalibrálása és validálása

Tartalom

6.1. Bevezetés
6.2. Kalibrálás
6.2.1. Kalibráló adatok
6.2.2. Kalibrálás a HEC-HMS modellben
6.3. Kalibrációs teszt
6.3.1. Teszt környezet
6.3.2. Teszt eredmények
6.3.3. A teszt eredményeinek ellenőrzése
6.4. Eredmények
Ellenőrző kérdések
Irodalomjegyzék

A fejezet céljai: ebben a fejezetben a modellek tesztelésének, ellenőrzésének a folyamatát követjük végig a kalibrációtól kezdve az optimalizáción keresztül a validációig a HEC-HMS hidrológiai modell alkalmazási példáján.

Szükséges ismeretek, fogalmak: kalibrálás, iteráció, tolerancia, Trial and Error módszer, RMS hiba, optimalizálás, validáció

6.1. Bevezetés

A hidrológiai modellek, más matematika modellekhez hasonlóan, a való világ folyamatainak működését hivatottak bemutatni, utánozni, szimulálni. Sajnos ezen modellek sem időbeli sem térbeli felbontásban nem képesek a valós körülményeket folyamatokat reprezentálni. Csak bizonyos megkötések és közelítések segítségével tudjuk a környezetünk történéseit a matematika és a számítógépek nyelvére lefordítani. Ugyanakkor, mivel ezek a közelítések rendszerbe szedve alkalmasak a valós események leírására, oly mértékben, hogy több-kevesebb pontossággal lehetőségünk van a valós folyamatokat előre jelezni. Az egyszerűsítések alkalmazási kényszere miatt szükség van a modellek kalibrálására, illetve az eredmények validálására, ellenőrzésre és összehasonlítására a valóságban lezajló folyamatokkal. A kalibrálás során a modell általunk beállítandó paramétereinek olyan együttesét kell meghatározni, aminél a modell eredmények és a megfigyelések eltérése a legkisebb. A validálási folyamat során képet kaphatunk a hidrológiai modell megbízhatóságáról, előrejelző képességéről, egy a kalibráló adatsortól független adatsor segítségével olyan körülmények között, amelyekhez a kalibrálás nem igazította a modell paramétereket.