A Meriexwa projekt során a belvíz jelenség kialakulására vonatkozó alapvető kérdések megválaszolásán túl több alkalmazott, gyakorlati célkitűzésünk és megvalósítandó feladatunk is volt. A különböző típusú belvizek geomorfológiai és antropogén okokra visszavezethető kialakulásának magyarázata mellett kiépítettünk egy talajvíz monitoring rendszert, amelyeket egyedi fejlesztésű szenzorokkal láttunk el. Az elöntések hagyományos terepi térképezési módszereinek értékelésén túl a felmérésekben és az operatív védekezésben is bevethető legmodernebb távérzékelési technológiák módszertanát kidolgoztuk. Műhold- és légifelvételek adatain alapuló elöntési modellezési eljárást hoztunk létre, amelyben a hagyományos és legújabb képfeldolgozási eljárásokat a térinformatikai rendszerek funkcióival kombináltuk.
Többek között a belvízgazdálkodás minél hatékonyabb támogatására eredményeinket az Európai Unió adatpolitikájának megfelelő INSPIRE irányelvek alapján szerveztük internet alapú térbeli adatinfrastruktúrába, amelyhez térképi kiszolgálót kapcsoltunk. Szándékaink szerint az általunk létrehozott és nyilvánossá tett rendszer a szakmai szervezetek munkájának támogatása mellett a térségben érintett lakosság számára is hasznos eszközzé válhat a belvízmegelőzési, védekezési és gazdálkodási tevékenységekben. A létrehozott adatbázisok, az operatív információszolgáltatás és mind az a multidiszciplináris tudás, tapasztalat, amelyet a projekt megvalósítása során a két ország szakemberei felhalmoztak, reményeink szerint hozzájárul a térség fenntartható fejlődéséhez. Az egyik legfontosabb természeti erőforrásunk a víz, amellyel már a közeljövőben is meg kell tanulnunk takarékosan gazdálkodni és az aszály sújtotta mezőgazdasági területeinken sokkal hatékonyabb vízvisszatartási stratégiákat kell kidolgoznunk.
A kötetben összefoglaló tanulmányaink szövegét három nyelven, angolul, magyarul és szerbül is közöljük. A könnyebb olvashatóság és megértés érdekében a szövegben található ábrákat is elkészítettük mind a három a nyelven.
Egyetemeink közötti együttműködés olyan folyamatos és interaktív tudományos kapcsolatot generált, amelyet a régió további szakmai és gazdasági szereplőinek bevonásával a jővőben is folytatni szeretnénk és bízunk benne, hogy eddigi eredményeink jó alapot adnak a reményteli továbblépéshez a belvízkutatás terén.
Szatmári József, Stevan Savic és Milos Zivanov
Szeged-Újvidék
2013. november
|