3.3. A növekedés határai – harminc év múltán

Az LtG megjelenésének 30. évében kezdte el a kutatócsoport a harmadik változat előkészítését. Legfontosabb céljaik – többek között – a következők voltak: újra és nyomatékosan felhívni az emberiség figyelmét, hogy a politikai kinyilatkoztatások ellenére nem jó úton járunk, a globális rendszerünk már egyértelműen a túllövés állapotában van, de a bekövetkező károk hosszú távú gondolkodással és megfelelő szakpolitikákkal mérsékelhetők. A World3-03 modellváltozatba (3.4 ábra) két új változót építettek be: a humán jóléti indexet (HWI) és az ökológiai lábnyomot (HEF).

3.4. ábra - A World3-03 modellváltozat (Hetesi, 2011)

A World3-03 modellváltozat (Hetesi, 2011)

A változat alternatív forgatókönyveinek (Sc_N) száma tíz, tartalmuk a következő:

SC_1: Referenciapont (standard)

A társadalom a 20. században megszokott, hagyományos utat követi anélkül, hogy bármilyen jelentősebb szakpolitikai változtatást kezdeményezne. A világ népességszáma és a termelés mindaddig növekszik, amíg ezt a nem megújuló természeti erőforrások költségeinek rohamos növekedése meg nem akasztja. Az újabb erőforrások eléréséhez egyre nagyobb tőkeberuházásokra van szükség. Végül, a beruházási alapok hiánya a gazdaság más ágazataiban is (gazdasági javak, szolgáltatások) hanyatlást indukál. Ezekkel együtt az élelmiszerellátás és az egészségügyi szolgáltatások is visszaesnek, csökken a várható élettartam (3.5 ábra).

3.5. ábra - World3-03 1. Forgatókönyv – Referenciapont (Meadows, 2004 alapján)

World3-03 1. Forgatókönyv – Referenciapont (Meadows, 2004 alapján)

SC_2: Még több nem megújuló erőforrás

Az SC_1-ben feltételezett erőforrások megduplázásával, valamint az erőforrások gazdaságos (az emelkedő kinyerési költségeket kompenzáló) kinyeréséhez szükséges technológiák fejlődésével az ipari termelés még 20 évig növekedhet. A népességszám a 8 milliárd fő körül tetőzik 2040-ben, emelkedő fogyasztási szint mellett. A szennyezés mértéke viszont rendkívül magas lesz a XXI. sz. közepére, a terméshozamok lecsökkennek és hatalmas beruházások szükségesek a mezőgazdaság helyreállításához. Az élelmiszerhiány és a magas szennyezési szint egészségügyi hatásai miatt a népesség lecsökken.

Sc_3: Még több nem megújuló erőforrás és szennyezés-ellenőrző technológiák alkalmazása

A SC-2-ben feltételezett és rendelkezésre álló kétszeres erőforrásmennyiség mellett növekvő hatékonyságú szennyezés-ellenőrzési technológiával 2002-től évi 4%-os szennyezés-csökkenést érünk el. Ezzel a jóléti index 2040 után is tovább marad magas szinten, de az élelmiszertermelés visszaesése tőkét szív el az ipari szektorból, amellyel végül bekövetkezik az összeomlás.

Sc_4: Még több nem megújuló erőforrás, szennyezés-ellenőrző technológiák alkalmazása és a talaj termékenységének növelése

Amennyiben az előző szcenárióban feltételezett technológiák mellett a modellvilágba további, az élelmiszerhozamokat jelentősen megnövelő technológiákat is beépítünk, akkor a magas intenzitású mezőgazdaság felgyorsítja a földterületek zsugorodását. Így a gazdálkodók mind nagyobb és nagyobb hozamokat kénytelenek kipréselni az egyre kevesebb földből. Ez nem fenntartható folyamat.

Sc_5: Még több nem megújuló erőforrás, szennyezés-ellenőrző technológiák alkalmazása, talaj termékenységének növelése és talajerózió elleni védelem

Talajvédelmi technológia is hozzáadódik az előző szcenárió technológiáihoz, így az összeomlás a XXI. század végére tolódik ki (3.6. ábra).

3.6. ábra - World3-03 5. Forgatókönyv – Átfogó technológiai-gazdasági növekedési modell (Meadows, 2004 alapján)

World3-03 5. Forgatókönyv – Átfogó technológiai-gazdasági növekedési modell (Meadows, 2004 alapján)

Sc_6: Még több nem megújuló erőforrás, szennyezés-ellenőrző technológiák alkalmazása, talaj termékenységének növelése, talajerózió elleni védelem és erőforrás-hatékonyság növelése

A szimulált világ jelentős, együttesen ható technológiai eredményeket mutat fel a szennyezés csökkentésében, a talaj termékenységének növelésében, a föld, és a nem megújuló erőforrások védelemében. A technológiák bevezetése jelentős költségekkel és legalább 20 év globális elterjedési idővel jár. Ez a kombináció nagy és prosperáló világot eredményez mindaddig, míg az egyre nagyobb technológiai költségek miatt ez az életszínvonal már fenntarthatatlanná válik.

Sc_7: 2002-től a világ korlátozza a népességnövekedést

A forgatókönyvben feltételezzük, hogy a világon minden pár vállalja a kétgyermekes családmodellt és ehhez rendelkezésre is állnak a hatékony születésszabályozási technológiák. A népesség még egy generáción keresztül tovább növekszik a korstruktúra változási tehetetlensége miatt. A lassuló népességnövekedés gyorsabb ipari termelésnövekedést tesz lehetővé mindaddig, amíg azt a szennyezés növekvő költségei meg nem állítják.

Sc_8: 2002-től a világ korlátozza a népességnövekedést és az egy főre jutó ipari termelést

Ha modelltársadalom a kétgyermekes modellen kívül az egy főre jutó ipari termelésre is egy korlátot vezet be, akkor némileg kitolhatja az „aranykort” 2020-2040 közé. A növekvő szennyezés miatt azonban az élelmiszertermelés 2010 után csökkenésnek indul, melynek következtében a várható élettartam és a népességszám is visszaesik.

Sc_9: 2002-től a világ korlátozza a népességnövekedést, az egy főre jutó ipari termelést és fejlett szennyezés-ellenőrzési, erőforráshatékonysági és mezőgazdasági technológiákat alkalmaz

Ebben a futtatásban az előző forgatókönyvhöz hasonlóan a népességnövekedés és az ipari termelés korlátozott, továbbá technológiai fejlesztések kerülnek bevezetésre a szennyezés-ellenőrzéssel, talaj termékenységének növelésével, talajerózió elleni védelemmel és erőforrás-hatékonyság növelésével kapcsolatban. Ezek a korlátozások és fejlesztések együttesen azt eredményezik, hogy globális társadalom fenntartható, közel 8 millárd ember számára biztosított a magas jóléti szint, miközben az emberiség ökológiai lábnyoma csökken.

A rendszer egyensúlyi állapotba kerül, vagyis a rendszerszemléleti megközelítéssel magyarázva a pozitív és negatív visszacsatolási hurkok kiegyenlítődnek és a rendszer legfontosabb állapotváltozói (népesség, tőke, talaj, termelés, szennyezés, erőforrások) kiegyensúlyozott állapotban maradnak (3.7. ábra).

3.7. ábra - World3-03 9. Forgatókönyv – Korlátozott és stabilizált modell (Meadows, 2004 alapján)

World3-03 9. Forgatókönyv – Korlátozott és stabilizált modell (Meadows, 2004 alapján)

Sc_10: A 9. forgatókönyv fenntarthatóságai szakpolitikái 20 évvel korábban, 1982-től bevezetve

Ebben a futtatásban az előző szcenárió összes változtatása bevezetésre kerül, de 2002 helyett 1982-ben. A fenntartható társadalmi-gazdasági fejlődés 20 évvel korábbi bevezetése alacsonyabb népességet, kisebb szennyezési szintet, több nem megújuló erőforrást és kissé magasabb átlagos jólétet eredményez.